Na czym polega kompozycja w fotografii?

Chcąc zadbać o właściwy odbiór naszej fotografii koniecznie, musimy zatroszczyć się o jej odpowiednią kompozycję. Jest to więc odpowiednie rozmieszczenie i zestawienie poszczególnych elementów w kadrze. Poprzez świadome kształtowanie kompozycji jesteśmy w stanie w pożądany dla siebie sposób skierować wzrok odbiorcy, wyeksponować dany temat lub też odpowiednio do potrzeb zmieniać dynamikę obrazu. Jednym słowem kompozycja w fotografii ma ogromną moc i tym samym warto wiedzieć, w jaki sposób umiejętnie ją wykorzystywać.

Czym jest kompozycja?

Najogólniej rzecz ujmując, jest to rozmieszczenie poszczególnych elementów w odniesieniu od tematu. Kompozycja w zdjęciach należy złożonych zagadnień, gdyż mamy tu do czynienia nie tylko z ekspozycją, a przede wszystkim elementami zawartymi w kadrze. Jeśli dobrze nam się patrzy na dane zdjęcie, to z pewnością ma ono właściwą kompozycję. Tutaj każdy detal musi być zrównoważony, aby w żadnym wypadku nie przeciążać fotografii po żadnej ze stron. Kolejnym aspektem istotnym w kontekście postrzegania fotografii powinno być właściwe rozmieszczenie mocnych punktów. Chodzi tu o konkretne przecięcia linii, jakie nasz mózg samoczynnie wyłapuje i uznaje za newralgiczne. Stąd też w tych konkretnych lokalizacjach należy umieszczać kluczowy motyw zdjęcia. Istotne są też linie prowadzące. Przykładowo fotografując architekturę, warto zwrócić uwagę na poziome i pionowe linie w obrazie. Trzeba je układać tak, aby były zgodne z naturalnym postrzeganiem człowieka. Nawet delikatne odstępstwa od tej zasady mogą popsuć całościowe postrzeganie. Kadrując osobę zamkniętą w fotografowanej przestrzeni, też musimy pamiętać o pewnych regułach. Można się spotkać z konkretnymi planami tj. zbliżeniem, dalą, planem amerykańskim i pełnym. Wszystkie one rządzą się swoimi prawami.

Teraz warto poznać parę reguł związanych z odpowiednią kompozycją:

  • dokonujmy analizy mocnych stron danego obrazu,
  • pamiętajmy o liniach prowadzących,
  • rozmieszczajmy równomierne poszczególne części fotografii,
  • unikajmy kadrowania ludzi tak, aby fotografia kończyła się na ich stawach lub pod nimi. Ideałem jest kadrowanie delikatnie nad nimi.

Kompozycja w fotografii jest sama w sobie bardzo szerokim tematem. Mamy nadzieję, że te kilka przykładów tutaj opisanych rozjaśnia kluczowe kwestie. Tym samym niniejszy materiał będzie pomocny.

 

You may also like...